Zamykanie naczynek laserem – skuteczne usuwanie naczynek
Widoczne na skórze naczynka to nieestetyczny problem, z którym mierzą się przede wszystkim kobiety. Niestety problem sam nie zniknie – raz pęknięte naczynka same się nie zamkną, na szczęście laseroterapia skutecznie radzi sobie z pękniętymi i widocznymi na skórze naczynkami. Zamykanie naczynek laserem to metoda o wysokiej skuteczności, o małej inwazyjności, a zatem bezpieczna i niewymagająca hospitalizacji. Dlaczego naczynka pękają, jak można temu zapobiegać i na czym polega skuteczne usuwanie naczynek?
Cera naczynkowa – przyczyny pękania naczynek
Cera naczynkowa charakteryzuje się cienką delikatną skórą i widocznymi zmianami w postaci pękniętych naczynek, często określanymi jako pajęczynki. Chociaż pojęcia cery naczynkowej i cery wrażliwej nie są tożsame, to często idą one w parze. A jakie są przyczyny tego, że naczynka pękają i stają się widoczne?
Jedną z przyczyn pękania naczynek jest dziedziczność. Podobnie, jak nierzadko dziedziczymy inne typy skóry czy rodzaj włosów, tak i w przypadku cery naczynkowej często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ale przyczyn cery naczynkowej jest więcej. Może ona ujawnić się po latach, np. jako następstwo bardzo wrażliwej skóry, czyli cienkiej i podatnej na różnego rodzaju czynniki zewnętrze. Naczynka bardzo często pękają pod wpływem nagłych i dużych zmian temperatur, a więc problem w szczególności może ujawniać się zimą, gdy z zimna wchodzimy do ciepłych wnętrz. I chociaż o każdy typ cery należy dbać w odpowiedni sposób, to o cerę naczynkową zimą należy dbać w sposób szczególny.
Inną przyczyną pękających naczynek może być wysokie ciśnienie – drobne naczynka włosowate pod wpływem wysokiego ciśnienia nadmiernie się rozszerzają, a jeśli ścianki są zbyt słabe, kruche, z łatwością pękają. Ścianki naczyń włosowatych mogą z czasem ulegać osłabieniu, co jest związane z procesami starzenia, dlatego cera naczynkowa często ujawnia się w życiu dorosłym.
Do innych przyczyn pękających naczynek możemy zaliczyć zaburzenia gospodarki hormonalnej, ponieważ hormon żeński estrogen wpływa rozluźniająco na naczynia krwionośne, w tym naczynia włosowate. Z kolei za brak elastyczności ścian naczyń krwionośnych mogą odpowiadać niedobory witamin C i K.
Za pękanie naczynek odpowiadać też może nadmierna ekspozycja na słońce (oraz promienie UV w solarium), dieta bogata w pikantne składniki, używki takie jak alkohol i papierosy, nadużywanie sauny i gorących kąpieli, zbyt intensywny wysiłek fizyczny czy duży stres.
Jak zapobiegać pękaniu naczynek?
Mając predyspozycje do cery naczynkowej, należy skupić się na ograniczeniu czynników ryzyka – unikanie gorących kąpieli i sauny, intensywnego opalania się, alkoholu, papierosów czy pikantnych potraw może uchronić nas przed pękającymi naczynkami lub znacząco zmniejszyć ich ilość. Ponadto niezmiernie ważna jest pielęgnacja cery naczynkowej – stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, mycie skóry letnią, a nie gorącą czy zimną wodą oraz unikanie „inwazyjnych” metod pielęgnacji domowej. Peeling z drobinkami należy zamienić na peeling enzymatyczny, nie należy używać szczoteczek do mycia twarzy, a w kosmetykach warto szukać niacynamidu, peptydów, pantenolu, ceramidów oraz witaminy C, E oraz K, a także alg czy rutyny. Warto także suplementować się od środka – rutyna chroni przed pękaniem naczynek, a przy okazji wzmacnia odporność.
Zamykanie naczynek laserem – jak pozbyć się pajączków?
Jak już wspomnieliśmy, pęknięte naczynka same nie znikną, dlatego jeśli zależy nam, by się ich pozbyć, musimy sięgnąć po skuteczne metody usuwania naczynek. Najlepszą z nich jest zamykanie naczynek laserem – metoda ta jest nie tylko bardzo skuteczna, ale i bezpieczna oraz trwała.
Bezpieczne i skuteczna zamykanie naczynek laserem naczyniowym możliwe jest dzięki fototermolizie – zjawisku polegającym na pochłanianiu przez hemoglobinę wiązek lasera, co prowadzi do koagulacji, czyli ścinania białek. Właśnie w ten sposób naczynka krwionośne są zamykane w sposób trwały. Dostosowanie długości wiązek lasera umożliwia precyzyjne celowanie w problem – w tym przypadku docierają one do naczynek, nie uszkadzając innych struktur.
Zamykanie naczynek laserem – co warto wiedzieć przed zabiegiem?
Oczywiście wszystkie szczegóły dotyczące zamykania naczynek laserem każdemu Pacjentowi specjalista na wizycie kwalifikującej do zabiegu. Do najważniejszych informacji należą te dotyczące zaleceń przedzabiegowych i pozabiegowych oraz przebiegu samego zabiegu.
Każdy zabieg z użyciem lasera wymaga powstrzymywania się przez miesiąc od opalania i nadmiernej ekspozycji na promienie UV, a także zaprzestania stosowania kosmetyków i preparatów z retinolem, izotretynoiną oraz innymi pochodnymi witaminy A. Nie należy również wykonywać głębokich peelingów oraz mikrodermabrazji. Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić preparaty z dziurawcem, nagietkiem i innymi fotouczulającymi składnikami. W dniu zabiegu, a najlepiej na dobę przed zabiegiem, nie należy pić alkoholu.
Zabieg trwa krótko, w zależności od indywidualnych wskazań od 20 do 60 minut, w rzadkich przypadkach nieznacznie dłużej. Po zabiegu Pacjent może natychmiast udać się do domu, a większość Pacjentów do swoich codziennych obowiązków wraca po 2 dobach.
Po zabiegu może pojawić się opuchlizna, zaczerwienienie, a następnie strupki, których nie wolno zdrapywać. Makijaż można wykonać już w drugiej dobie po zabiegu, natomiast przez tydzień należy unikać gorących kąpieli, intensywnego wysiłku czy saunowania. Przez miesiąc należy unikać ekspozycji na słońce, konieczne jest również stosowanie filtrów UV. Ze względu na zalecenie przed- i pozabiegowe dotyczące unikania słońca, zabiegi z wykorzystaniem lasera, w tym zamykanie naczynek laserem, wykonuje się przede wszystkim późną jesienią, zimą i wczesną wiosną.
Pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach od zabiegu. W przypadku niewielkich zmian wystarczy jeden zabieg, zaś usunięcie większych naczynek wymaga serii zabiegów, powtarzanych w odstępach 3-tygodniowych. Serdecznie zapraszamy na konsultację i zabieg zamykania naczynek laserem do Cosmedical.
Pierwsza wizyta ?! Poznaj proponowane zabiegi w Cosmedical
Wolumetria autologiczne HCGF z komórkami macierzystymi
więcejLaserowe usuwanie tatuażu
więcejLaser Frakcyjny Co2
Plazma IQ
Powiększanie Ust
Black Doll Peeling Węglowy
Profhilo
Zabieg rozświetlający Skeydor Power C
więcejTerapia autologiczna skóry głowy
więcej