Mazowiecka 24F, Kołobrzeg
(+48) 733 666 135

Przebarwienia skóry – przyczyny i terapia przeciw przebarwieniom skórnym

Przebarwienia skóry to jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, z którymi mierzą się osoby w różnym wieku. Wielu pacjentów medycyny estetycznej zgłasza się właśnie na zabieg redukujący przebarwienia na twarzy i ciele. Czym tak właściwie one są, jak powstają i jak skutecznie usunąć przebarwienia skóry?

Czym są i jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia skóry to problem dermatologiczny, który w sposób szczególny uwidacznia się po lecie. Powstają one w wyniku nadprodukcji pigmentu, czyli melaniny, która produkowana jest przez komórki zwane melanocytami, umiejscowionymi w głębokich warstwach skóry. Natężenie produkcji melaniny, czyli melanogeneza zależy od kilku czynników:

  • od karnacji
  • od ekspozycji na promienie UV – promienie słoneczne czy solarium
  • od aktywności hormonów
  • od stanów zapalnych skóry
  • od czynników genetycznych
  • od stopnia zanieczyszczenia powietrza

Przyczyny powstawania przebarwień

Melagoneza, która przebiega w sposób prawidłowy, pozwala utrzymać równomierny koloryt skóry. Jednak pod wpływem wyżej wymienionych czynników dochodzi do nadprodukcji melaniny, która odkłada się w skórze, powodując jej przebarwienia. Przyjmują one postać brązowych lub czerwonych plam, zawsze o kilka tonów ciemniejszych niż właściwy kolor skóry.

W największym stopniu do powstawania przebarwień na skórze przyczynia się nadmierna ekspozycja na promienie UV. Zbyt długie przebywanie na słońcu lub zbyt częste opalanie się w solarium w połączeniu z brakiem ochrony przeciwsłonecznej skazuje naszą skórę na powstawanie ostudy, przyspieszone fotostaszenie się skóry, a także na choroby, w tym bardzo groźny, złośliwy nowotwór, jakim jest czerniak.

Drugą częstą przyczyną powstawania zmian pigmentacyjnych na skórze są zaburzenia hormonalne, z którymi mierzymy się przede wszystkim w okresie dojrzewania, kobiety w trakcie ciąży i menopauzy, a mężczyźni w okresie andropauzy. Jednak zaburzenia hormonalne mogą pojawiać się przez całe życie, a jednym z ich objawów mogą być właśnie przebarwienia skóry. Niekiedy, szczególnie w okresie dojrzewania, zaburzenia gospodarki hormonalnej połączone są z tendencją skóry do niedoskonałości, czyli stanów zapalnych, które są kolejną przyczyną pojawiania się nieestetycznych plam na skórze.

Przebarwienia na twarzy i ciele mogą wynikać także z uwarunkowań genetycznych. Ponadto wszystkie te czynniki w połączeniu z nieodpowiednią pielęgnacją skóry oraz zanieczyszczeniem powietrza zwiększają ryzyko powstawania przebarwień.

Jak skutecznie redukować przebarwienia skóry?

Skuteczne usuwanie przebarwień skóry to zadanie niełatwe, ale wykonalne. Złą wiadomością jest ta, że domowe sposoby na przebarwienia mogą stanowić jedynie wsparcie w walce z przebarwieniami – nie są niestety wystarczające, by znacząco je zmniejszyć. Mamy jednak dobrą wiadomość: medycyna estetyczna od lat skutecznie radzi sobie ze zmianami w postaci przebarwień.

W palecie możliwości mamy kilka zabiegów, które znacząco redukują przebarwienia:

  • laser frakcyjny na przebarwienia – skuteczny zabieg wymuszający bardzo intensywną regenerację skóry bez przebarwień
  • Cosmelan – znana z wysokiej skuteczności terapia, zalecana przede wszystkim na hormonalne przebarwienia skóry
  • Nomelan Coffeico – głęboki peeling chemiczny złuszczający naskórek

Często stosowaną procedurą w przypadku usuwania przebarwień skóry jest terapia łączona, którą zaleca się w przypadku dużych zmian pigmentacyjnych. Zarówno wybór metody usuwania przebarwień, jak i jej realizację, powinien wykonywać doświadczony specjalista w porozumieniu z pacjentem. Niezwykle ważna jest prawidłowa diagnoza, wybranie najefektywniejszej w każdym indywidualnym przypadku terapii oraz jej właściwe przeprowadzenie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jedną (chociaż stosunkowo rzadką przyczyną) przyczyną przebarwień jest nieprawidłowe zastosowanie lasera podczas zabiegu usuwania przebarwień. Dlatego jeśli borykasz się z tym problemem skórnym, koniecznie wybierz specjalistę z wysokimi kwalifikacjami – w Cosmedical pracują najlepsi specjaliści z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

Zabiegi usuwania przebarwień należy wykonywać późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy ekspozycja na słońce jest najmniejsza. Dlatego już teraz zapraszamy do Cosmedical, aby skutecznie i bezpiecznie pozbyć się ostudy lub innych przebarwień.

Profilaktyka przebarwień skóry

Na koniec wspomnimy o niezmiernie ważnej profilaktyce przebarwień skóry. Jest ona o tyle ważna, że chroni skórę przed groźnymi chorobami skóry, w tym wspomnianym czerniakiem. Stosowanie się do jej zasad spowalnia również procesy starzenia. Aby zmniejszyć ryzyko przebarwień należy przede wszystkim dawkować opalanie się oraz regularnie, przez cały rok stosować kosmetyki z filtrem UV. Podczas zażywania kąpieli słonecznych i wodnych należy pamiętać o ponownym smarowaniu się nie rzadziej niż co dwie godziny i po każdym wyjściu z wody. Ponadto kremy (lub podkłady) z filtrem UV należy stosować przez cały rok – bez względu na porę roku i pogodę. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem unikniemy przebarwień, a głębokie zmarszczki będą naszym problemem znacznie później.

Zapraszamy na konsultację do Cosmedical – usuwanie przebarwień skóry twarzy i ciała najnowocześniejszymi metodami to gwarancja poprawy wyglądu i samopoczucia.

autor:  mgr Iga Sankiewicz- Nosalska 

pielęgniarka / kosmetolog

Przebarwienia skóry – przyczyny i terapia przeciw przebarwieniom skórnym

Pierwsza wizyta ?! Poznaj proponowane zabiegi w Cosmedical

Wolumetria autologiczne HCGF z komórkami macierzystymi

więcej

Laserowe usuwanie tatuażu

więcej

Laser Frakcyjny Co2

Głębokie modelowanie skóry 1200 zł
więcej

Plazma IQ

Lifting powiek bez skalepela od 800 zł
więcej

Powiększanie Ust

Piękno z każdym uśmiechem od 850 zł
więcej

Black Doll Peeling Węglowy

Oczyszczanie z siłą lasera
więcej

Profhilo

Natychmiastowy efekt liftingu 1200 zł
więcej

Zabieg rozświetlający Skeydor Power C

więcej

Terapia autologiczna skóry głowy

więcej