Mazowiecka 24F, Kołobrzeg
(+48) 733 666 135

Przebarwienia posłoneczne – jak powstają i jak skutecznie się ich pozbyć?

Długie dni, mnóstwo słońca i wolny czas spędzany na rekreacji na świeżym powietrzy oraz błogim lenistwie na leżaku – lato dawno już za nami, ale po zakończeniu się wakacyjnego okresu wiele z nas zostało z nieestetyczną pamiątką. Przebarwienia posłoneczne, które w głównej mierze powstają właśnie latem, to nie tylko estetyczny problem dermatologiczny – to także znak, że z dużym prawdopodobieństwem zbyt słabo chronimy swoją skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce. A ta może być przyczyną złośliwego nowotworu skóry, czerniaka. Przyjrzyjmy się zatem przebarwieniom posłonecznym – jak powstają, dlaczego powstają i jak skutecznie można się ich pozbyć?

Jak powstają przebarwienia po słońcu?

Przebarwienia posłoneczne to zaburzenie dermatologiczne, które powstaje w wyniku ekspozycji na promienie UV – zarówno słoneczne, jak i te, którymi opalamy się w solarium. Za powstawanie przebarwień posłonecznych odpowiedzialna jest nadmierna synteza melaniny, barwnika oraz jego nierównomierne rozłożenie. Z kolei za nadmierną produkcję melaniny odpowiedzialna jest tyrozynaza, biorąca udział w melanogenezie. Promieniowanie UVB pochłaniane jest przez naskórek, w którym znajdują się receptory MCR1, a te wzmacniają działanie tyrozynaza.

Kiedy więc na naskórek oddziałuje promieniowanie UVB, intensyfikuje się działanie receptorów MCR1, pobudzających do intensywniejszej pracy tyrozynazę, odpowiedzialną za produkcję melaniny. W składzie preparatów ochronnych z filtrami UV najczęściej znajdują się składniki osłabiające działanie tyrozynazy.

Przebarwienia posłoneczne – przyczyny ich powstawania

Wiemy już, w jaki sposób przebarwienia po słońcu powstają na naszej skórze. Przyjrzyjmy się zatem przyczynom tej genezy. Należą do nich przede wszystkim brak ochrony UV lub niedostateczna ochrona UV, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, karnacja, ale również uwarunkowania genetyczne oraz zanieczyszczenie powietrza.

W największym jednak stopniu to nadmierna ekspozycja na słońce przy jednocześnie niewystarczającej ochronie przeciwsłonecznej odpowiadają za powstawanie przebarwień posłonecznych. Należy tutaj podkreślić, że ochronę UV powinniśmy stosować nie tylko wychodząc na plażę, ale przez cały dzień – spacerując, jeżdżąc rowerem i za każdym razem, gdy wychodzimy z domu. Dotyczy to również zimy i każdej innej pory roku, również w pochmurne dni.

Oczywiście stosowanie ochrony UV należy dostosować do aktualnych potrzeb – silniejszego filtra używamy na plaży, szczególnie w pierwsze dni opalania, inne zimą. Zimą wystarczy stosować krem do twarzy lub fluid z filtrem UV, latem smarujemy całe ciało, również gdy zakładamy ubrania. Opalając się na plaży, smarujemy się co 2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. Nie należy również przesadzać z kąpielami słonecznymi – parasol ochronny, kapelusz z dużym rondem czy pareo na plaży chronią nie tylko przed nadmierną opalenizną, nie tylko przed przebarwieniami posłonecznymi, ale również (a może przede wszystkim) przed złośliwym i bardzo niebezpiecznym nowotworem skóry – czerniakiem.

Przy okazji wspomnimy też o stosowaniu odpowiedniej ochrony UV oczu – dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim środek chroniący nasz wzrok. Upewnijmy się jednak, że wybrany przez nas model faktycznie ma filtry UV, ponieważ złej jakości okulary przeciwsłoneczne bardziej szkodzą, niż pomagają.

Jak pozbyć się przebarwień posłonecznych?

Im świeże i mniej widoczne przebarwienia posłoneczne, tym większa szansa, że uda nam się je zatuszować domowymi sposobami. Kremy z witaminami A, C i E, z kwasami azelainowym, kojowym i salicylowym, z arbutyną i niacynamidem redukują przebarwienia – w połączeniu z peelingami skóry możemy uzyskać zadowalający efekt.

Jednak przebarwienia po słońcu skutecznie usuniemy wyłącznie profesjonalnymi metodami. Dlatego jeśli zależy nam na pełnym i trwałym efekcie, a nie tuszowaniu problemu – szczególnie, jeśli przebarwienia posłoneczne są spore – warto od razu udać się do specjalisty. Również my oferujemy usługę usuwania przebarwień po słońcu laserem frakcyjnym CO2. Pomocniczo specjalista może zalecić również peelingi (np. peeling kawitacyjny) lub innego rodzaju zabiegi odbudowujące. Zabiegi z wykorzystaniem lasera wykonujemy przede wszystkim zimą, późną jesienią i wczesną wiosną. Wymagają one bowiem całkowitej ochrony przed słońcem przed i po zabiegu. Dlatego jeśli zauważyliśmy u siebie przebarwienia posłoneczne, na zabieg je usuwający najlepiej umówić się właśnie teraz. Serdecznie zapraszamy!

Przebarwienia posłoneczne – jak powstają i jak skutecznie się ich pozbyć?

Pierwsza wizyta ?! Poznaj proponowane zabiegi w Cosmedical

Wolumetria autologiczne HCGF z komórkami macierzystymi

więcej

Laserowe usuwanie tatuażu

więcej

Laser Frakcyjny Co2

Głębokie modelowanie skóry 1200 zł
więcej

Plazma IQ

Lifting powiek bez skalepela od 800 zł
więcej

Powiększanie Ust

Piękno z każdym uśmiechem od 850 zł
więcej

Black Doll Peeling Węglowy

Oczyszczanie z siłą lasera
więcej

Profhilo

Natychmiastowy efekt liftingu 1200 zł
więcej

Zabieg rozświetlający Skeydor Power C

więcej

Terapia autologiczna skóry głowy

więcej